ناحیه امن چیست؟ ۱۷ راهکار عالی برای خروح از ناحیه امن خود

منطقه امن ذهنی یکی از مهمترین دلایل عدم پیشرفت ما در زندگی است که روانشناسان آن را به عنوان یک موضوع بسیار مهم قلمداد می‌کنند.
اراده انسان به قدری قوی است که می‌تواند خود را از منطقه امنی که برای ذهنش ساخته جدا کرده و به رشد و تعالی برساند.
در این مقاله از مای استاد با ما همراه باشید تا ضمن توضیح مفهوم ناحیه امن، راه های خروج از ناحیه امن را بررسی کنیم.

خارج شدن از ناحیه امن ممکن است چالش برانگیز و ترسناک باشد، اما مواجهه با چالش های ناآشنا می تواند در طولانی مدت به شما کمک کند تا خوشحال تر و فعال تر باشید. شما می توانید در حین تلاش برای پذیرفتن ریسک و امتحان چیزهای جدید، بسیاری از خصوصیات خود و توانایی های خود را کشف کنید. برای کمک به شروع این تحول، برای خارج شدن از ناحیه امن خود، شروع ماجراجویی های جدید و گسترش افق های شخصی، بهترین و موثرترین راهکارها را گردآوری کرده ایم.

 

شناخت ترس های خود

بپرسید که چه چیزی شما را از انجام تغییرات باز می دارد. کاملا طبیعی است که احساس ترس یا عصبانیت در مورد خروج از ناحیه راحتی خود داشته باشید. اما وقتی به ترس های خود اجازه دهید تا شما را متوقف کند، ممکن است فرصت های عالی بسیاری را ازدست بدهید . برای شروع فرآیند خروج از ناحیه امن خود، با خودتان صادق باشید و بپرسید که از چه چیزی دقیقاً می ترسید. بعد از شناسایی ترس های خود، تغییراتی را که به طور مستقیم با نگرانی های شما سر و کار دارند، آسان تر انجام می‌دهید. خروج از ناحیه امن

 – از خود بپرسید که آیا بهانه هایی را برای اجتناب از خروج از ناحیه امن و راحتی خود درست می کنید یا خیر. به عنوان مثال، آیا به دلیل نداشتن وقت یا ترس از ارائه در مقابل همکاران خود، یک پروژه را رد کرده اید؟
این امر می‌تواند به شما کمک کند که یک دفتر خاطرات نگه دارید و در آن تفکرات و احساسات صادقانه خود را بنویسید. وقتی تمام شد، برگه هایی که نوشته اید را بخوانید و ببینید آیا می توانید الگوهایی در رفتار یا تفکر خود شناسایی کنید.

برای خود اهداف تعیین کنید

اگر هدفی در ذهن داشته باشید، برای انجام تغییرات بیشتر تحریک خواهید شد. از خودتان بپرسید چرا می خواهید از ناحیه راحتی خود خارج شوید. آیا برای شغل شما مهم است؟ موفقیت تحصیلی شما؟ زندگی شخصی شما؟ پس از شناسایی “چرایی” خود، اهدافی را که بر اساس دلیل خود تعیین می کنید و در نهایت به شما کمک می کند نتایج مطلوب خود را بدست آورید، تعیین کنید.

 – به عنوان مثال، شاید بخواهید از ناحیه امن و راحتی خود خارج شده و دوستان بیشتری پیدا کنید تا احساس تنهایی را کاهش دهید. با این دلیل در ذهن، ممکن است هدف گذاری کنید که با افراد جدید در محل کار یا مدرسه صحبت کنید.

تصویر ذهنی واقعیت مطلوب خود را برای تحریک خود به کار ببرید

اگر قدمی را برای خروج از ناحیه راحتی خود برمی‌دارید به بهترین حالت آن فکر کنید. اگر نیاز به انگیزه ای برای گام اول برای خروج از ناحیه راحتی خود دارید، چند دقیقه وقت بگذارید تا تمام چیزهای عالی که ممکن است از اقدامات شما به دست آید را لیست کنید. به عنوان مثال، در مورد بهترین حالت برای تغییر شغل فکر کنید. ممکن است بیشتر پول درآورید، از کار خود راضی تر باشید و با افرادی که علاقه مندی های شما را به اشتراک می گذارند، آشنا شوید.

یک مثال دیگر این است که اگر شانسی بدهید و به یک سازمان داوطلبانه بپیوندید، برخی از بهترین چیزهایی که ممکن است اتفاق بیافتد شامل پیدا کردن دوستان جدید، کشف علاقه جدیدی از خود و احساس افتخار نسبت به کاری است که انجام می دهید.

نگرش نامطلوب را به عنوان پیشرفت تعبیر کنید

با پذیرش نگرش مثبت، به ترس غلبه کنید. هرگاه چیزی جدید را امتحان کنید و قدمی را برای خروج از ناحیه راحتی خود بردارید.

بیان احساسات و نگرانی ها

برای خارج شدن از منطقه امن خود، بیان احساسات و نگرانی های خود به دیگران می تواند کمک کننده باشد. با یک دوست، خانواده یا مشاور صحبت کنید و در مورد ترس ها و مشکلات خود صادقانه با آنها صحبت کنید. این امر کمک می کند تا احساس حمایت و اطمینان بیشتری داشته باشید و برای خروج از منطقه راحت خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

یادگیری از تجربه های قبلی

نگاه کردن به تجربه های قبلی خود که شامل خروج از ناحیه امن بوده است، می تواند به شما انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری بدهد. به خاطر بیاورید که چگونه در گذشته با ترس های خود مقابله کرده‌اید و چگونه موفق شدید. این به شما اعتماد به نفس می دهد که می‌توانید دوباره با موفقیت از ناحیه امن خود خارج شوید.

ساخت یک شبکه حمایتی

احاطه خود با افرادی که شما را حمایت می کنند و به شما انگیزه می دهند، می تواند به شما کمک کند تا از ناحیه امن خود خارج شوید. برقراری ارتباط با افرادی که همراهی و حمایت شما را تضمین می کنند، می تواند به شما اعتماد بیشتر به خود بدهد و به شما انگیزه بیشتری برای خارج شدن از ناحیه امن خود را بدهد.

پذیرش شکست

در مسیر خروج از ناحیه امن، ممکن است با شکست ها و ناموفقیت ها مواجه شوید. اما باید به یاد داشته باشید که شکست ها بخش طبیعی از رشد و یادگیری هستند. بجای اینکه از شکست ها ناراحت شوید، آنها را به عنوان فرصتی برای یادگیری و بهبود ببینید. از تجربه های خود یاد بگیرید و در آینده بهتر عمل کنید.

خودشناسی

برای خروج از منطقه راحت خود، به خودتان بپرسید که چه چیزهایی می توانند شما را محدود کنند و از خروج از ناحیه امنتان جلوگیری کنند. با شناخت دقیق از خود و مشخص کردن نقاط ضعف و قوت خود، می‌توانید بهترین راه ها برای خروج از منطقه راحت خود را پیدا کنید.

خودارزیابی

خودارزیابی منظم و مداوم می تواند به شما در دستیابی به هدفتان کمک کند. بررسی پیشرفت خود و اصلاح روش های خود برای بهبود می تواند به شما در خروج از ناحیه امن و  رسیدن به موفقیت کمک کند.

استفاده از تجربه های گذشته

از تجربه های گذشته خود در موفقیت ها و شکست ها استفاده کنید. بررسی علل موفقیت ها و شکست ها می تواند به شما کمک کند تا روش های بهتری برای دستیابی به هدف خود و حارج شدن از ناحیه امن پیدا کنید.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس بسیار مهم است. با ایجاد تصویری مثبت از خودتان و تمرین اعتماد به نفس، می توانید به راحتی از ناحیه راحتی خود خارج شوید و به سمت موفقیت حرکت کنید.

یادگیری از دیگران

یادگیری از دیگران و استفاده از تجربه های آنها می تواند به شما در دستیابی به هدفتان کمک کند. از داستان های موفقیت دیگران الهام بگیرید و از تجارب آنها در مسیر خود استفاده کنید تا بتوانید از ناحیه امن خود خارج شوید.

تغییر نگرش

نگرش مثبت و بهبود یافته به جهان و خودتان می تواند به شما در دستیابی به هدفتان کمک کند. بررسی و تغییر نگرش های منفی و تبدیل آنها به نگرش های مثبت می تواند به شما انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری بدهد.

پذیرش تغییر

تغییر یک فرآیند طبیعی است و باید آماده باشید که با تغییرات روبرو شوید. با پذیرش تغییر و آماده شدن برای مواجهه با چالش ها، می توانید به سمت موفقیت حرکت کنید.

اقدام و عمل

برای رسیدن به هدف خود باید اقدام کنید. تنها تعیین اهداف کافی نیست، بلکه باید قدم های عملی برای رسیدن به آنها بردارید. اقدامات کوچک و مداوم می توانند به شما در دستیابی به هدفتان و خروج از ناحیه امن کمک کنند.

مشارکت در فعالیت های خروج از ناحیه امن

شرکت در فعالیت های جدید و خارج از ناحیه امن خود می تواند به شما در گسترش مهارت ها و افزایش اعتماد به نفس کمک کند. امتحان کردن چیزهای جدید و جذاب می تواند به شما تجربه های جدید و الهام بخش بدهد.

5 1 رای
امتیازدهی به استاد
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: Alert: Content selection is disabled!!